Aliya İzzetbegoviç Ölümünün 18. Yılında Bursa'da Anıldı

Koordinatörlüğünü Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfının yaptığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ve Bosna-Hersek Büyükelçiliği’nin ortaklaşa düzenlediği, “19 Ekim 2021-2023, Aliya İzzetbegoviç’i Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri”  kapsamında “Aliya, Bir Medeniyetin Yeniden İnşası” projesinin 2. etkinliği 22 Ekim 2021 tarihinde Bursa Osmangazi Belediyesi’nin ev sahipliğinde Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Etkinlikler Kapsamında Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde “Doğu ile Batı Arasında Aliya İzzetbegoviç” Konulu Fotoğraf Sergisi açıldı

Bursa Osmangazi Belediyesi  ile Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Bursa Temsilciliği, Aliya İzzetbegoviç’i Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri kapsamında ömrünü Bosna Hersek halkına ve Müslümanlara adayan Aliya İzzetbegoviç’i, vefatının 18. yıl dönümünde düzenlenen programlarla andı. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde Aliya İzzetbegoviç’i yaşam hikâyesinin ve hayatının önemli dönüm noktalarının derlendiği fotoğraflardan oluşan “Doğu ile Batı Arasında Aliya İzzetbegoviç Fotoğraf Sergisi” açıldı.  Serginin açılış törenine Aliya’nın kızı Lejla AKŠAMİJA’nın yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekili Refik ÖZEN, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis ALAGİÇ, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim KILAVUZ, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif KARADEMİR, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa GÜNDOĞAN, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat DEMİR, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı  Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah BAŞER, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet ÖZTÜRK, Ömer KARA ve vakfın Bursa Temsilcileri Mustafa GÜRSES, Fatih ACAR ile akademisyenler katıldı.

Açılışa Katılan Protokol Üyelerine MAVİ KELEBEK Rozeti Takıldı

Katılımcılara, Bosna Savaşı ve Bosna halkının acılarının simgesi olan “mavi kelebek” rozeti hediye edildi.

 
Başkan DÜNDAR;  Osmangazi Belediyesi olarak Bursa’daki liseler arasında Aliya İzzetbegoviç hakkında bir kompozisyon yarışması düzenleyeceğiz.

Serginin açılış töreninde konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR, Aliya İzzetbegoviç’in sembol bir isim olduğunu belirttikten sonra böylesine önemli bir şahsiyetin, tarihin ve kültürün merkezi Osmangazi’de anılmasının gururunu yaşadıklarını belirtti. Aliya’nın komünizmin cenderesinden geçerken kendi milletini, dinini, kültürünü unutmadan mücadelesini sürdürdüğüne dikkat çeken Başkan DÜNDAR, “Aliya, o günün şartlarında bir varoluş mücadelesi göstererek, dünya tarihinde eşi benzeri olmayan bir soykırımın yaşandığı yerden zaferle çıkmıştır.  Bu mücadelenin gençler tarafından bilinmesi için Osmangazi Belediyesi olarak Bursa’daki liseler arasında Aliya İzzetbegoviç hakkında bir kompozisyon yarışması düzenleyeceğiz. Aliya’nın fikirlerini ve mücadelesini öğrenmelerine katkı sağlayacak bir yarışma olacak. Yarışmada ilk üçe giren öğrencilerimizi Haziran ayında gerçekleştirilen Ayvaz Dede Şenlikleri’ne götüreceğiz.” dedi.

Panelde Aliya İzzetbegoviç’in Kızı Lejla AKŠAMİJA Babasıyla Olan Hatıralarını Anlattı

Uludağ Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen ve İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Asım YEDİYILDIZ’ın oturum başkanlığını üstlendiği panelde Sarajevo Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sanjin KODRIČ ve “Bilge Aliya” kitabının  yazarı ve vakfımızın Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Osman ARSLAN, siyasetçi ve aynı zamanda bir yazar olan İzzetbegoviç’in yaşadığı zorlukları, verdiği mücadeleyi ve yaşamını detaylı olarak anlattılar. Aliya’nın kızı Lejla AKŠAMİJA ise  babasıyla olan hatıralarını anlattı.

Babasının mücadeleyle geçen hayatından ve azminden bahseden Lejla AKŠAMİJA, “Avrupa’nın ve dünyanın siyaset sahnesinde bir yıldız gibi parlayan babam Aliya’nın eserlerini ve mirasını hatırlayan herkese, özellikle Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa DÜNDAR’a çok teşekkür ediyorum.” dedi. Fotoğraf sergisinde babasıyla olan fotoğraflarını Başkan DÜNDAR’a gösterirken duygusal anlar yaşayan AKŠAMİJA, “Biz küçükken babam eve gelince odasına çekilir, hemen kitaplara sarılırdı. Matematiği çok iyi bilirdi. Güzel anlatımıyla bana matematiği sevdirdi. 30 yaşına gelmeden iki fakülte bitirmişti. Babamla Ramazan ayında yaşadığımız sahurlar dün gibi aklımda. Kendisine hayata dair sorular sorduğumuzda açık seçik cevaplar vermez, bizlerin düşünmesini, cevapları kendimizin bulmasını isterdi.” dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Refik ÖZEN Konuşmasında Aliya’nın “Biz asla köle olmayacağız!” Sözüne Vurgu Yaptı

AK Parti Bursa Milletvekili Refik ÖZEN de Aliya’nın liderliğinin, devlet adamlığının ve komutanlığının yanında fikir adamlığı yönünün de öne çıktığını ifade ederek,  “Adanmışlığın simgesi Aliya İzzetbegoviç, karanlığın en koyu olduğu dönemde ‘Biz asla köle olmayacağız!’ diyerek imanın neler yaptırabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.” diye konuştu.

Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis ALAGİÇ: “Aliya’nın Kültürel Mirasını Türklerin Koruyacağını çok iyi biliyoruz.”

Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis ALAGİÇ de merhum Aliya’nın mirasını ve ismini Türklerin nasıl korunacağını çok iyi bildiğini söyleyerek, “Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa DÜNDAR’a özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bosna ve Balkanlar ile yapılan birçok iş birliği, hiç bitmeyen dostluğunuz ve kardeşliğiniz için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim KILAVUZ: “Türkiye’nin mütefekkir kesimindeki zihniyetin ve fikri hayatının oluşmasında Bilge Kral’ın “Doğu ile Batı Arasında İslam” isimli eserinin önemli rolü olmuştur.”

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim KILAVUZ ise konuşmasında Türkiye’nin mütefekkir kesimindeki zihniyetin ve fikri hayatının oluşmasında Bilge Kral’ın “Doğu ile Batı Arasında İslam” isimli eserinin önemli rolü olduğunu ifade etti.

Bursa Vali Yardımcısı Mustafa GÜNDOĞAN: “Aliya, Doğu’dan İlham Alarak Batı’nın da İlminin Derinliklerine Sızmış Bilge Bir İsimdir.”

Bursa Vali Yardımcısı Mustafa GÜNDOĞAN da, “Doğu’dan ilham alarak Batı’nın da ilminin derinliklerine sızmış bilge bir isimdir Aliya İzzetbegoviç. Aynı zamanda bir mütefekkir. Rahmetle yâd ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat DEMİR: “Aliya’nın Fikirleri ve Dünya görüşü Hâlâ Yolumuzu Aydınlatıyor.”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat DEMİR ise Aliya’ya ait fikirlerin ve dünya görüşünün hâlâ yolumuzu aydınlattığını belirterek, “Bosna Hersek’in bağımsızlık mücadelesinde gösterdiği dirayet ve liderlik, Bilge Kral’ı 20. yüzyılın en büyük devlet adamlarından biri yapmıştır. Kendisine rahmetle anıyoruz.” dedi.