Aliya İzzetbegoviç Ölümünün 18. Yılında Edirne'de Anıldı

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı koordinatörlüğünde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü ve Edirne Mimar Sinan Vakfı tarafından hazırlanan “Aliya İzzetbegoviç’i Anma Projesi Etkinlikleri” çerçevesinde düzenlenen ”Resim Sergisi ve Aliya Bir Medeniyetin Yeniden İnşaası Paneli”  23 Kasım 2021 Saat: 15.00’te Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Konferans Salonu’nda yapıldı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu Makamında Ziyaret Edildi

Aliya İzzetbegoviç Etkinliğine Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Başer, Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Kara ve Erol Gürol, İstanbul Şubesi temsilcisi Av. Mikail Hasbek, Bursa temsilcisi Emekli Müsteşar Fatih Acar, Bosna Hersek Büyükelçisi  Adis Alagiç, Mimar Sinan Vakfı Başkanı Av. Müjdat Kahve katıldı ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu makamında ziyaret edildi. Av. Hayrullah Başer, ziyaret esnasında çeşitli etkinliklerle üç yıl devam edecek olan programlar konusunda rektörü bilgilendirdi.

Etkinlikler Kapsamında Trakya Üniversitesi’nde “Aliya İzzetbegoviç” Konulu Fotoğraf Sergisi Açıldı

Ziyaretten sonra heyetle birlikte Aliya İzzetbegoviç’in hayatı ve mücadelesini yansıtan resim sergisinin açılışı yapıldı ve protokol konuşmaları başladı. Sunuculuğunu Arş. Görevlisi Ömer Faruk Kahve’nin üstlendiği programda ev sahibi olarak açılış konuşmasını Mimar Sinan Vakfı Başkanı Av. Müjdat Kahve yaptı. Aliya İzzetbegoviç gibi önemli bir şahsiyeti anma toplantısına ev sahipliği yapmaktan ve katkı sağlamaktan onur duyduğunu belirtti ve katılımcılara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Başer: “Aliya’yı sadece İslam coğrafyası değil, bütün insanlık tanımalı.”

Hayrullah Başer, konuşmasında Aliya İzzetbegoviç gibi bir bilgeyi sadece İslam coğrafyası değil, bütün insanlığın tanıması gerektiğini ifade ederek anma etkinlikleri projesinin detayları hakkında bilgi verdi. Başer konuşmasının devamında Aliya’nın eserlerini okuduktan sonra kendisini farklı yönleri ile tanıma  imkânı bulduğunu söyleyerek ekledi: “Aliya’nın ‘Doğu Batı Arasında İslam’ kitabını okuduğumda Begoviç’in her iki coğrafyayı da çok iyi bir şekilde analiz ettiğini gördüm. Aliya, Hz. Peygamber’in ‘Orta yolu takip edin.’ çağrısını uymuştur. Bu tutum aynı zamanda Hanefi Maturidi geleneğinin de esasıdır.” Hayrullah Başer sözlerine Begoviç’in medeniyet tasavvurunu, liderliğini, gençler için rol model olduğunu, dava adamlığını anlatarak devam etti.

Anadolu Vakfı’nın temel ilkelerinin risalet esasına dayalı, ehli kıbleyi tekfir etmeyen, birleştirici, bütünleştirici ve kuşatıcı yönüyle de İzzetbegoviç’in fikirleriyle örtüşdüğünü ifade ederek sözlerini tamamladı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: “İslam coğrafyasının ve bütün insanlığın Aliya’yı çok iyi tanıması gerekiyor.”

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktığında şunları söyledi: “İzzetbegoviç’in zor şartlarda verdiği örnek mücadelesi Balkanları etkilediği kadar insanlığı da etkiledi. Verdiği mücadeleye baktığımızda Aliya’nın karakterinde ve fikirlerinde, gençler başta olmak üzere, hepimizin istifade edeceği yönler mevcut ve Aliya’yı İslam coğrafyasının ve bütün insanlığın çok iyi anlaması gerek.”

Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç: “Türkiye’nin Aliya İzzetbegoviç’e ve Boşnak halkına verdiği değeri her ortamda görüyoruz ve Türk halkına teşekkür ediyoruz.”

Son konuşmacı olarak Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç kürsüyü teşrif etti. Büyükelçi, Aliya İzzetbegoviç ile ilgili bu toplantıya katılmaktan onur duyduğunu, Türkiye’nin Aliya’yı ve  Boşnak halkını sevdiğini, her ortamda bunu gördüklerini, Türkiye’nin her konuda kendilerine yardımcı olduğunu belirtti ve Türk halkına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Proje kapsamında hazırlanan Bilge Aliya isimli kısa tanıtım filmi izlendikten sonra panele geçildi. Av. Mikail Hasbek moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Prof. Dr. Asım Yediyıldız, Dr. Osman Arslan ve Doç. Dr. Ömer Aksoy yerlerini aldılar.

Dr. Osman Arslan: “Bilge Aliya, medeniyetimizde uyandırıcı etkisi olan öncü ve bilge bir liderdir.”

Panelistlerden ilk söz Dr. Osman Arslan’a verildi. Osman Arslan, “Aliya’nın Bilgeliği ve Değeri” hakkında yaptığı konuşmada öncelikle Kudüs’ün Haçlı orduları tarafından ilk işgal edilişi sonrasında, o zaman altı yaşında bir çocuk olan Selahaddin’e, Kudüs’ü fethedecek komutanlık ruhunu zerk eden, babası ve bir marangoz arasında geçen ibret verici bir olayı anlatarak başladı.

Osman Arslan sözlerine Aliya’nın ait olduğu medeniyeti unutmadan, bedeninde batıyı, ruhunda doğuyu sentezleyerek yaşadığını vurgulayarak devam etti ve Aliya’nın yaşadığı hayatın, çağımızda İslam’ı yaşamanın mümkün olduğunu kanıtlayan örnek bir hayat olduğunu dile getirdi.

İzzetbegoviç’in hayatındaki önemli anlardan bahsederek özgürlük, adalet ve medeniyet düşüncesini işleyen Arslan, şunları söyledi: “İzzetbegoviç’in İslam rönesansı, demokrasi ve çoğulculuk gibi mesajları 60’lı ve 70’li yıllardaki Müslümanlar için ağır gelmiştir. Fakat yazdıkları elli yıl sonra kabul gördü ve Aliya’nın haklılığı elli yıl sonra ortaya çıktı.”

Arslan konuşmasını, İzzetbegoviç’e halkının haklı olarak “Bilge Kral” dediğini ve bizim için de “medeniyetimizde uyandırıcı etkisi olan öncü ve bilge bir lider” olduğuna vurgu yaparak sonlandırdı.

Doç. Dr. Ömer Aksoy: “Boşnakların Türk milli kimliğinden bağımsız ele alınması tarihsel ve kültürel açıdan mümkün değildir.”

İkinci panelist Doç. Dr. Ömer Aksoy, ekrana görseller yansıtarak yaptığı konuşmasında Balkanlar ve Ortadoğu’daki etnik milliyetçilik ve yapı üzerinde durdu. Balkanların ve Ortadoğu’nun zor bir coğrafya olduğunu, Balkanlar’da Aliya İzzetbegoviç’in tüm zorluklara rağmen bütün dünyayı kendisine hayran bırakarak mücadelelerden zaferle çıkmayı başardığının altını çizdi. Aliya’dan sonra Balkanlarda özellikle de Bosna Hersek’te yaşanan siyasi olayları ele alan Aksoy, “Boşnakların Türk milli kimliğinden bağımsız ele alınması tarihsel ve kültürel açıdan mümkün değildir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Prof. Dr. Asım Yediyıldız: “Gençler, Aliya’yı bir rol model olarak örnek almalı.”

Üçüncü konuşmacı Prof. Dr. Asım Yediyıldız, Aliya İzzetbegoviç’in eğitim anlayışını vurgulayan ve özellikle gençlere yönelik, bilgi dolu olduğu kadar duygulu konuşmasında şunları söyledi: “Gençler, Aliya İzzetbegoviç’in fikirlerinden istifade etmeli ve onu kendilerine rol model almalıdırlar! Kimsenin tesirinde kalmadan, tıpkı değerleri ve düşünceleri uğruna hayatının bir kısmını zindanda geçiren Aliya gibi, hür iradeleri ile düşüncelerini ifade etmelidirler! Yediyıldız, tektip, standart, ezberci ve şabloncu eğitimlere karşı duran İzzetbegoviç’in insan varlığını çift yönlü anlamlandırdığından hareketle insanın nasıl eğitilmesi gerektiğine ilişkin fikirlerini işleyerek konuşmasını tamamladı.

Panelistlerin konuşmasından sonra toplu fotoğraf çekimi yapıldı ve program tamamlandı.