Aliya İzzetbegoviç Ölümünün 19. Yılında Mardin'de Anıldı

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı koordinatörlüğünde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ve Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü iş birliğiyle hazırlanan, “Aliya İzzetbegoviç’i Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri” çerçevesinde düzenlenen ”Fotoğraf Sergisi ve Aliya Bir Medeniyetin Yeniden İnşası Paneli”  21 Şubat 2022 tarihinde, saat 14.00’te Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü AKM Konferans Salonunda yapıldı.

Aliya İzzetbegoviç İle İlgili Fotoğraf Sergisi Açılışı Yapıldı

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah Başer, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve programa katılan protokol Aliya İzzetbegoviç ile ilgili fotoğraf sergisinin açılışını yaptılar.

Üniversiteli gençlerin büyük ilgi gösterdiği sergi gezildikten sonra programa geçildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar: “İzzetbegoviç, İslam dünyasının 20. yüzyılda yetiştirdiği müstesna şahsiyetlerden birisidir.”

Aliya İzzetbegoviç’in katı bir ideolojik baskı altında yaşadığı ülkesinde korkmadan, cesurca Müslüman kimliğini savunduğundan ve her türlü eziyete göğüs gerdiğinden bahseden Özcoşar, sözlerinin devamında Bilge Aliya’nın İslam dünyasının 20. yüzyılda yetiştirdiği müstesna şahsiyetlerden birisi olduğunun altını çizerek şöyle devam etti: “İslam’ın her şartta yaşanabileceğini, Müslümanların her şartta dik durabileceği örneğini gösteriyor Aliya. Bu çok önemli ve değerli. Dolayısıyla Aliya gibi dik durmaya yönelik bir zihin dünyası oluşturmak için kitaplarını okumak gerekir. İzzetbegoviç yeri geldiğinde bir siyasetçi ve devlet adamı, yeri geldiğinde bir ilim adamı, yeri geldiğinde de İslam davasının bir neferi olmuştur. Zaman, mekân ve aktörler değişti ama zulüm ve yaşanan zulmü tribünlerden seyreden anlayış hiç değişmedi. 30 sene önce Bosnalı Müslümanlar katledilirken dünya olanları sessizce izliyordu, bugün ise Suriye’de, Filistin’de, Yemen’de, Arakan’da ve birçok İslam beldesinde benzer manzaraları izlemekle yetiniliyor. Bunun yolu da toplumlarına önderlik edenlerin, tribünlerden sahaya inerek Aliya gibi inisiyatif alması ve harekete geçmesidir. Kısaca, ihtiyacımız olan Aliya’nın izzet ve cesaret dolu duruşunu ortaya koymaktır. İslam âlemi ve tüm dünyanın Aliya’nın hayatından ve mücadelesinden öğreneceği çok şey, alacağı çok ders vardır.”

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah Başer: “Aliya’yı anmak yeterli değildir. Öncelikle onu tanımak gerekir.”

Av. Hayrullah Başer, Aliya’yı anlamak ve anmak amacıyla projeyi hazırladıklarını ve projeyi 3 yıla yaydıklarını dile getirerek sözleri kaydetti: “Aliya’yı anmak yeterli değildir. Öncelikle onu tanımak gerekir. Gençlerle buluşarak onu anlatacağız ve anacağız.”

Açılış konuşmalarının ardından Kur’an tilaveti yapıldı ve panele geçildi. Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamuran Gökdağ’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuşmacılar, Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Hilmi Demir ile Anayasa Mahkemesi Basın Müşaviri Dr. Osman Arslan’dı.

Panelistler konuşmalarını bitirdikten sonra toplu fotoğraf çekimi oldu ve katılımcılara hediyeleri takdim edilerek program tamamlandı.

Panelden Sonra Mardin Diplomasi Akademisinde Söyleşi Programı Gerçekleştirildi

Programa katılan Prof. Dr. Hilmi Demir ve Dr. Osman Arslan, Mardin Diplomasi Akademisinde gençlerle buluşarak “21. Yüzyılda Değişen Dünya ve Gençlik” konulu bir söyleşi gerçekleştirdiler. Soru-cevap şeklinde devam eden söyleşi programında gençlerin öğrenmek istedikleri çeşitli konuya değinildi, birçok konu gündeme getirildi ve gençler bilgilendirilmiş oldu.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş Makamında Ziyaret Edildi

Dolu dolu geçen bir Mardin programı Mardin Valisini ziyaret edilmesiyle tamamladı. Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah Başer, Prof. Dr. Hilmi Demir ve Dr. Osman Arslan, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında Ay Yayınlardan bir kitap paketi ve Ayizi dergisi kendisine takdim edildi.